Kicker KS-Series 51KSC404 4-Inch 2-Way Coaxial Speakers w/ High Power Handling
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Kicker KS-Series 51KSC404 4-Inch 4 Ohms 2-Way Coaxial Speakers - High Power Handling, Polypropylene Woofer, Tough Rubber Surrounds
Product Highlights:
  • Condition: New
  • High power handling
  • Silk-dome tweeters for a smooth sound
  • Polypropylene woofer and tough rubber surrounds
  • Thin-mount design easily fits behind factory grilles
  • Design: 2-way speaker system
  • Woofer: 4 inches (100 mm) polypropylene cone with rubber surround
  • Tweeter: 1/2 inch (13 mm) silk dome with neodymium magnet
  • Rated Impedance: 4 Ω
  • Amplifier Power: Recommended 15-75 Watts RMS
  • Sensitivity: 88 dB (1W, 1m)
  • Frequency Response: 60 Hz - 20 kHz
  • Mounting Hole Diameter: 3-11/16 inches (94 mm)
  • Top Mount Depth: 1-13/16, inches (46 mm)
  • Bottom Mount Depth: 2-1/16 inches (51 mm)
  • Tweeter Protrusion: 1/8 inch (3 mm)
  • Grilles: No grilles included
SKU: 51KSC404
UPC: 713034045137
Width: 11.25 (in)
Height: 2.50 (in)
Depth: 6.00 (in)
Shipping: Free Shipping
Classification: Coaxial Speakers
Condition: NEW
Speaker Size: 4
Speaker Design: 2-way Coaxial
RMS Power Handling: 55-75 watts
Impedance Ohms: 4
Sensitivity 1W at 1 meter: 87 - 89.9dB