Kicker KS-Series 51KSC404 4" Coaxial Speakers & 51KSC6504 6.5" Coaxial Speakers
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Kicker KS-Series 51KSC404 4" Coaxial Speakers and 51KSC6504 6.5" Coaxial Speakers - High Power Handling, Polypropylene Woofer, Tough Rubber Surrounds
Upgrade your car audio with our premium Kicker speaker package! Featuring 51KSC404 4" and 51KSC6504 6.5" coaxial speakers, this system delivers unparalleled sound quality for an immersive listening experience. Elevate your driving journey with superior audio performance.
Kicker 51KSC404 Coaxial Speakers:
  • Condition: New
  • Design: 2-Way
  • Woofer Size: 4 inches (100 mm)
  • Tweeter Size: 1/2 inch (13 mm)
  • Rated Impedance: 4 Ω
  • Recommended Amplifier Power: 15-75 Watts RMS
  • Sensitivity: 88 dB (1W, 1m)
  • Frequency Response: 60 Hz - 20 kHz
  • Mounting Hole Diameter: 3-11/16 inches (94 mm)
  • Top Mount Depth: 1-13/16 inches (46 mm)
  • Bottom Mount Depth: 2-1/16 inches (51 mm)
  • Tweeter Protrusion: 1/8 inch (3 mm)
  • Grilles: No
  • Tweeter Magnet Material: Neodymium
  • Tweeter Dome Material: Silk
  • Woofer Cone Material: Polypropylene
  • Woofer Surround Material: Rubber
Kicker 51KSC6504 Coaxial Speakers:
  • Condition: New
  • Design: 2-Way
  • Woofer Size: 6-1/2 inches (160 mm)
  • Tweeter Size: 3/4 inch (20 mm)
  • Rated Impedance: 4 Ω
  • Recommended Amplifier Power: 15-100 Watts RMS
  • Sensitivity: 90 dB (1W, 1m)
  • Frequency Response: 43 Hz - 21 kHz
  • Mounting Hole Diameter: 4-13/16 inches (123 mm)
  • Bottom Mount Depth: 2-3/16 inches (54 mm)
  • Tweeter Protrusion: 5/16 inch (8 mm)
  • Grilles: Yes
  • Tweeter Dome Material: Silk
SKU: 51KSC404BND294
UPC: 810122316619
Width: 11.25 (in)
Height: 2.50 (in)
Depth: 6.00 (in)
Shipping: Free Shipping
Classification: Speakers
Speaker Size: 4
Speaker Design: 2-way Coaxial
RMS Power Handling: 55-75 watts
Peak Power Handling: 100-200 watts
Impedance Ohms: 4
Sensitivity 1W at 1 meter: 87 - 89.9dB