RFRB Rockford Fosgate FRCTM400X4AD Marine Amplifier with 2-Pack M1-65B Speakers
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Refurbished Rockford Fosgate FRCTM400X4AD Class-AD 4-Channel Marine Amplifier with 2-Pack M1-65B 6.5" 2-Way Speakers
Upgrade your audio experience with the premium Rockford Fosgate package! Featuring the FRCTM400X4AD 4-Channel Marine Amplifier and 2-Pack M1-65B 6.5" Marine Speakers, this bundle ensures unparalleled sound quality for an immersive and superior audio performance on the water. Elevate your marine adventures with top-notch audio excellence.
Rockford Fosgate FRCTM400X4AD Amplifier:
  • Condition: Refurbished
  • 4-channel marine/powersports amplifier
  • 100W RMS x 4 at 4 ohms (400W peak), 100W RMS x 4 at 2 ohms
  • 200W RMS x 2 at 4 ohms (bridged), CEA-2006 compliant
  • Class AD amp technology, multi-impedance constant power
  • Conformal-coated circuit board for power sports/marine use
  • Marine-grade stainless steel hardware, twin cooling fans
  • Hidden top-mount control panel, CLEAN set-up technology
  • Variable low- and high-pass filters (50-250 Hz), tone controls
  • Speaker-level inputs, LED input/output indicators
  • Frequency Response: 20 Hz - 20 KHz
  • Requires 8-gauge power/ground cable
Rockford Fosgate M1-65B Speakers:
  • Condition: Refurbished
  • 2-Way Coaxial Speakers
  • 6.5" Midrange, 1" Tweeter
  • Power Handling: 75W RMS, 300W Peak
  • Nominal Impedance: 4-ohm
  • Mounting Depth: 2.49" for Midrange
  • High Pass Crossover: 6dB/Octave
  • Sensitivity: 90dB @ 1W/1M, 92dB @ 2.83V/1M
  • Frequency Response: 38 Hz - 22 kHz