RFRB Rockford Fosgate FRCT15001BDCP Mono Amplifier w/ 2-Pack T1D2-12 Subwoofers
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Refurbished Rockford Fosgate FRCT15001BDCP Mono Amplifier with 2-Pack T1D2-12 12" T1 2-Ohm DVC Subwoofers
Elevate your driving journey with our Rockford Fosgate audio package! Featuring the dynamic FRCT15001BDCP Mono Amplifier and the impactful T1D2-12 12" Subwoofer, enjoy an unmatched auditory experience that transforms every drive into a captivating adventure.
Rockford Fosgate FRCT15001BDCP Amplifier:
  • Condition: Refurbished
  • Mono subwoofer amplifier
  • Power: 1,000W RMS at 4 ohms, 1,500W RMS at 2 ohms, 1 ohm
  • CEA-2006 compliant
  • Dynamic Thermal Management cooling system
  • Variable low-pass filter (35-250 Hz, 24 dB/octave)
  • Selectable subsonic filter (28Hz, 24 dB/octave)
  • Variable bass boost (0-18 dB at 45 Hz)
  • Class-BD amplifier design
  • MOSFET power and output stages
  • Preamp-level inputs and outputs
Rockford Fosgate T1D2-12 Subwoofer:
  • Condition: Refurbished
  • 12" dual voice coil subwoofer (1 or 4-ohm)
  • Kevlar reinforced paper cone, Rubber surround
  • Anodized aluminum heat sinking dust cap
  • Rigid die-cast aluminum basket, Metal grille included
  • Optimized pole piece and spider venting
  • Anodized aluminum voice coil former, Copper clad aluminum wire
  • Power: 800W RMS (1600W peak), Sensitivity: 85 dB