Pioneer TS-Z10LS2 10" Single 2 ohms Voice Coil Subwoofer
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
  • Twaron Aramid Fiber + Cellulose Fiber Dual Layer Cone Construction
  • Extended Voice Coil, Dual Spider Design for Increased Linearity and High Excursion
  • Shallow Basket, Small Enclosure Design for Sound Optimization and Installation Flexibility
  • Designed for Hi-Res Audio
DESIGNED FOR HI-RES AUDIO
SHALLOW BASKET WITH OVERSIZED CONE AND MAGNET
Subwoofers require an extremely strong basket that holds the cone, suspension and motor structure together in perfect alignment even during high excursions at low frequencies. Traditional subwoofers require large enclosures that can be challenging to install seamlessly. The Z subwoofer features a shallow basket for installation flexibility, a low Q design for high performance in small enclosures, an oversized cone (15% larger when compared to a conventional 10" subwoofer) and a motor structure with a powerful 67.7 oz. magnet, all of which combine to produce fast, detailed and extended bass with tremendous impact and clarity.
TWARON SUBWOOFER CONE CONSTRUCTION
SYSTEM
  • System Type: Subwoofer
  • Sound Pressure Level (Sensitivity): 80dB (+- 1.5dB)
  • Frequency Range: 20 Hz to 3.8 kHz
  • Hi-Res Certified
  • Continuous Power Handling (RMS): 400 Watts
  • Maximum Peak Power Handling: 1300 Watts
  • Nominal Impedance 2 ohms
WOOFER
  • Diameter: 10" oversized
  • Cone Material: Twaron Aramid Fiber + Cellulose Fiber Dual Layer
  • Drive Cone Material: Injection Molded Polypropylene (IMPP)
  • Surround Material: Butyl Rubber
  • Basket Material: Die-cast Aluminum
  • Magnet Material: Ferrite
  • Magnet Weight: 67.7 oz
  • Mounting Depth: 3.2"
SKU: TS-Z10LS2
UPC: 884938374552
Width: 12.20 (in)
Height: 4.88 (in)
Depth: 12.20 (in)
Shipping: Calculated at Checkout
Condition: NEW
Classification: Subwoofer
Subwoofer Size: 10"
RMS Power Handling: 200–400 watts
Peak Power Handling: 1,200–1,600 watts
Subwoofer Design: Round
Sensitivity: 60–80 dB
Key Features: Free Air|Shallow Mount
Voice Coils: Single (1 voice coil)
Impedance: 2 ohms
Top mount Depth: 2.75" - 3.49