Open Box Kicker CXA1200.1 1200W Mono Class D Sub Amplifier 4 Ohms - 46CXA12001T
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Open Box Kicker CXA1200.1 1200W Mono Class D Subwoofer Amplifier 4 Ohms - 46CXA12001T
Product Highlights:
  • Condition: New
  • Class-D Efficiency: Compact and powerful.
  • Turn-On Delay: Prevents interference.
  • KickEQ Bass Boost: Adds up to 6dB.
  • Subsonic Filter: Protects from damaging low frequencies.
  • FIT Technology: Works with most radios.
  • Power Output: 600W @ 4 Ohms, 1200W @ 2/1 Ohms.
  • Frequency Range: 25-200Hz.
  • Compact Design: Easy installation.
  • Remote Ready: Compatible with CXRC
  • Active Crossover: 50–200Hz, 12dB/octave
  • Input Sensitivity: 125mV–5V (low level), 1V–40V (high level)