Open Box Kicker 51LX12501 LX-Series 400W RMS 4Ω Mono Amp w/ Remote Bass Control
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Open Box Kicker 51LX12501 LX-Series Mono Car Amplifier - 400W RMS, 4 Ohm, Includes Remote Bass Control
Product Highlights:
  • Condition: New
  • RMS Power (1 Ohm Mono): 1250x1 watts
  • RMS Power (2 Ohm Mono): 750x1 watts
  • RMS Power (4 Ohm Mono): 400x1 watts
  • Dynamic Power: 1600 watts
  • Dimensions (H x W x L): 2-3/8" x 8-7/16" x 9-7/16" (6 cm x 21.4 cm x 24 cm)
  • Frequency Response: 10-160 Hz (+0/-1dB)
  • Signal-to-Noise Ratio (Rated Power): >95 dB (A-weighted)
  • Signal-to-Noise Ratio (1W Output): >75 dB
  • Input Sensitivity (Low Level): 125mV-5V
  • Input Sensitivity (High Level): 1V-40V