Open Box Kicker 48KXMA4002 2-CH Full-Range Class D Marine Amplifier w/ 400W Peak
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Open Box Kicker 48KXMA4002 2-Channel Full-Range Class D Marine Amplifier w/ 400 Watt Peak
Product Highlights:
  • 2-channel marine amplifier
  • 100 watts RMS x 2 at 4 ohms (200 watts RMS x 2 at 2 ohms)
  • 400 watts RMS x 1 bridged at 4 ohms (4-ohm stable in bridged mode)
  • CEA-2006 compliant
  • Class D amp technology
  • The gain knob also functions as a clip light
  • Variable high-pass filter (10-500 Hz, 24 dB/octave)
  • Variable low-pass filter (40-500 Hz, 24 dB/octave) with 10x switch
  • Bandpass engages both high- and low-pass filters
  • Variable bass boost (0-6 dB at 40 Hz)