Open Box Kicker 45KMTC65W 6.5" 2-Way Coaxial Marine Tower Speakers w/ 195W Peak
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Open Box Kicker 45KMTC65W 6-1/2" Wakeboard Tower Speakers (White)
  • 6-1/2" marine wakeboard tower speakers (pair)
  • UV-treated polypropylene woofer with Santoprene rubber surround
  • 3/4" balanced dome titanium tweeter
  • Built-in LED lighting with 20 color options and 19 dynamic modes
  • 359° swiveling clamp system & optional KMLC remote controls all lighting functions
  • available in White or Charcoal/Black
  • sealed motor structure and locking terminal covers
  • stainless steel mounting hardware included
  • UV-resistant polymer basket
Specs:
  • handles up to 65 watts RMS (195 watts peak power)
  • frequency response: 35-21,000 Hz
  • sensitivity: 90 dB
  • impedance: 4 ohms
  • dimensions: 7" x 9-11/16" D x 10-11/16" H (w/bracket)