Kicker Pair of 45KMTC65W 6.5" Tower Speakers w/ 48KMA3604 Amplifier & Amp Kit
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Kicker Pair of 45KMTC65W 6.5" Wakeboard Tower Speakers with 48KMA3604 Marine Amplifier and 47KMPK8 Amplifier Wiring Kit
Kicker 45KMTC65W 6.5" marine wakeboard tower speakers system is the flexible, stylish solution your boat needs and next-level sound quality on your boat. Rotate the speaker in any direction without tools, then watch the LEDs light up the night.
Product Highlights:
  • 2-way 6-1/2" marine wakeboard tower speakers (pair)
  • UV-treated polypropylene woofer with Santoprene rubber surround
  • 3/4" balanced dome titanium tweeter
  • Built-in LED lighting with 20 color options and 19 dynamic modes
  • 359° swiveling clamp system
  • Optional KMLC remote controls all lighting functions
  • Available in White or Charcoal/Black
  • Sealed motor structure and locking terminal covers
  • Stainless steel mounting hardware included
  • UV-resistant polymer basket
  • 2-65 watts RMS (195 watts peak power)
  • Frequency response: 30-21,000 Hz
  • Sensitivity: 90 dB
  • Impedance: 4 ohms
Kicker 48KMA3604 Marine Amplifier:
  • 4-channel marine amplifier
  • 65 watts RMS x 4 at 4 ohms
  • 180 watts RMS x 2 bridged at 4 ohms
  • Class A/B design
  • Variable high and low pass filter (50-200 Hz, 12 dB/octave)
  • Variable bass boost (0-6 dB at 40 Hz)