Kicker 2-Pack 50CVX124 Subwoofers w/ 46CXA8001T Mono Amplifier & Amp Wiring Kit
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Kicker 2-Pack 50CVX124 12" CompVX 4 Ohm Subwoofers with 46CXA8001T Mono Amplifier and 46CK4 Amplifier Wiring Kit
Kicker 50CVX124 Subwoofer:
  • Condition: New
  • Size: 12" (30 cm)
  • Impedance: 4 DVC (Dual Voice Coil)
  • Peak Power: 1500 watts
  • Sensitivity: 87.1 dB 1w/1m
  • Frequency Response: 20-500 Hz
  • Mounting Depth: 6-11/16" (16.9 cm)
  • Mounting Cutout: 11-1/16" (28 cm)
  • Min Sealed Box Vol: 1.0 cu. ft (28.3 L)
  • Max Sealed Box Vol: 4.6 cu. ft (130 L)
  • Min Vented Box Vol: 1.75 cu. ft (49.6 L)
  • Max Vented Box Vol: 2.25 cu. ft (63.7 L)
Kicker 46CXA8001T Amplifier:
  • Condition: New
  • Power Output: 300W x 1 @ 4 Ohm, 600W x 1 @ 2 Ohm, 800W x 1 @ 1 Ohm
  • CXRC Remote Bass Capable (sold separately)
  • Frequency Response: 25Hz–200Hz (+0/-1dB)
  • Input Sensitivity: 125mV–5V (Low Level), 1V–40V (High Level)
  • Signal-to-Noise Ratio: >95dB (a-weighted, re: rated power)
  • Active Crossover: Variable Lo-pass 50Hz–200Hz, 12dB/octave
  • Subsonic Filter: 25Hz @ 24dB/octave