Alpine PXE-C80-88 8-Channel Amplifier with S2-S50 and S2-S40 Coaxial Speakers
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
Alpine PXE-C80-88 8-Channel Amplifier with S2-S50 5.25" and S2-S40 4" Coaxial Speakers
Upgrade your vehicle with a premium Alpine package that includes the PXE-C80-88 8-channel amplifier, S2-S50 5.25" coaxial speakers, and S2-S40 4" coaxial speakers. This setup delivers powerful amplification, clear highs, balanced mids, and improved overall sound performance, creating a richer and more dynamic in-car listening experience.
Alpine PXE-C80-88 Amplifier:
  • Condition: New
  • Built-in 8-channel amplifier: 50W x 6 + 150W x 2 @ 4Ω or 50W x 6 + 300W x 2 @ 2Ω
  • 8-channel high-level / 6-channel RCA inputs
  • 31-band parametric & graphic EQ
  • 8-channel 4V RCA outputs for clean, powerful signal
  • Digital inputs: Coax and USB (DAC)
  • Bluetooth audio input
  • Speaker input supports up to 30V
Alpine S2-S50 Coaxial Speakers:
  • Condition: New
  • Hi-Res Audio Certified (up to 40kHz)
  • Polypropylene, glass fiber, and mica cone material
  • Lightweight design with high output & low distortion
  • High-Amplitude Multi-Roll (H.A.M.R.) surround
  • Integrated 3/4" coaxial tweeters
  • Compatible with KTE-S50G speaker grille (sold separately)
  • Woofer size: 5 1/4"
  • Tweeter size: 3/4" coaxial
  • Power handling: 55W RMS / 170W peak
  • Frequency response: 80Hz – 40kHz
  • Sensitivity: 87dB
Alpine S2-S40 Coaxial Speakers:
  • Hi-Res Audio certified with frequency response up to 40kHz
  • 4" woofer with durable polypropylene, glass fiber, and mica cone
  • Integrated 3/4" coaxial tweeter
  • Lightweight design
  • Power handling: 45W RMS / 140W peak
  • Sensitivity: 86dB
  • Frequency response: 97Hz – 40kHz