Rockford Fosgate R2-1200X1 Prime Series 1,200W RMS Mono Subwoofer Amplifier
(No reviews) Write a Review
Shop Now, Pay Later with
Adding to cart… The item has been added
The R2-1200X1 is a high-performance 1200-watt Class-D amplifier designed for 4Ω, 2Ω, or 1Ω mono operation. Featuring ultra-efficient Class-D technology, it minimizes strain on your vehicle's electrical system. Equipped with C.L.E.A.N. circuitry for easy gain adjustments, a P.O.W.E.R. Supply that increases power with voltage, and an integrated Punch EQ, this amp enhances bass performance with up to 3X more output. It also includes a variable infrasonic filter and remote level control for customizable bass tuning, making it an ideal choice for subwoofer applications.
Product Highlights:
  • Condition: New
  • Variable input gain adjustment level
  • Balanced differential inputs with RCA pass-through outputs
  • Auto-sense bypass switch for RAP vehicles
  • High-level input capable
  • Short circuit & over current protection
  • Cast aluminum heat sink
  • Top mounted control panel
  • Adjustable 12 dB/octave high and low pass Butterworth crossovers
  • Rollback protection
  • Continuously variable on-board punch EQ
  • Includes RLC remote level control
  • Class-D topology
  • C.L.E.A.N. set-up feature
  • Rated power: 400W x 1 @ 4Ω, 800W x 1 @ 2Ω, 1200W x 1 @ 1Ω
  • Frequency response: 20 Hz - 250 Hz
  • Efficiency: > 80%